Gala wręczenia Oscarów 2025 zbliża się wielkimi krokami, a spekulacje na temat potencjalnych zwycięzców nie ustają. Już teraz na horyzoncie pojawia się wiele gorących nazwisk i tytułów, które mają szansę podbić serca członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Czy w tym roku zobaczymy niespodzianki, czy raczej triumfować będą dobrze znane nazwiska? Przyjrzyjmy się bliżej oscarowym prognozom na ten rok!
Najlepszy film – kto zasłuży na największy aplauz?
W najważniejszej kategorii wieczoru pojawiają się tytuły, które już zdążyły zabłysnąć na międzynarodowych festiwalach filmowych. Wśród faworytów niezmiennie wymienia się „Anorę”, nagrodzoną Złotą Palmą w Cannes. Historia o miłości przekraczającej granice konwenansów społecznych już teraz wzbudza ogromne emocje. Czy Sean Baker wzniesie się na szczyt z tym poruszającym dziełem?
Kolejnym silnym pretendentem jest „The Brutalist”, monumentalny dramat Bradego Corbeta, który zdobył uznanie na festiwalu w Wenecji. W kategorii najlepszy film nie brakuje także miejsca dla bardziej rozrywkowych tytułów, takich jak „Gladiator II” Ridleya Scotta czy długo wyczekiwany sequel „Diuny” w reżyserii Denisa Villeneuve’a.
Nie możemy zapominać o animacji! „W głowie się nie mieści 2” może ponownie zdobyć serca zarówno widzów, jak i krytyków, przypominając nam, jak wiele emocji może kryć się w kreskówkowych postaciach.
Najlepsza reżyseria – czy mężczyźni znów zdominują kategorię?
Rok 2025 w kategorii najlepsza reżyseria zdaje się kontynuować tradycję męskiej dominacji. Na czele zestawień znajdują się takie nazwiska jak Edward Berger za dramatyczne „Konklawe”, Ridley Scott z epickim „Gladiatorem II” i oczywiście Denis Villeneuve, który powraca z „Diuną: Część druga”.
Warto jednak zwrócić uwagę na utalentowane kobiety reżyserki, które – choć mniej widoczne w głównych prognozach – mają szansę zaistnieć. Halina Reijn („Babygirl”) czy Payal Kapadia („Wszystkie odcienie światła”) to twórczynie, których filmy zdobywają uznanie na międzynarodowych festiwalach. Czy Akademia da im szansę?
Najlepszy scenariusz oryginalny – przestrzeń dla kreatywności
Scenariusz to serce każdego filmu, a tegoroczne typowania w tej kategorii są wyjątkowo mocne. W czołówce znajduje się między innymi Pedro Almodóvar z filmem „W pokoju obok” oraz duet Jacques Audiard i Thomas Bidegain z muzykalnym „Emilia Pérez”.
Nie można też pominąć dzieła Brady’ego Corbeta i Mony Fastvold, czyli scenariusza do „The Brutalist”. Ciekawym wyborem może być także Tim Fehlbaum i Moritz Binder za ich minimalistyczną opowieść „September 5”. Akademia lubi zaskoczenia – może w tej kategorii znajdzie się coś nietypowego?
Najlepszy scenariusz adaptowany – Villeneuve w czołówce
Nadchodzące Oscary to kolejny rok sukcesów dla Denisa Villeneuve’a, którego scenariusz do „Diuny: Część druga” jest jednym z najpoważniejszych kandydatów w tej kategorii. Rywalizować będą z nim twórcy „W głowie się nie mieści 2” – Dave Holstein, Meg LeFauve i Kelsey Mann.
Nie można też zapominać o filmie „Sing Sing” Clinta Bentleya i Grega Kwedara – opowieści, która zdobyła uznanie za wyjątkowo oryginalne podejście do tematu życia w więzieniu. Czy ta produkcja okaże się czarnym koniem w wyścigu po Oscara?
Najlepszy film międzynarodowy – polskie akcenty na gali
Polska może mieć w tym roku powody do dumy – naszym kandydatem do Oscara jest film „Pod wulkanem” Damiana Kocura. Wśród międzynarodowych rywali znajdą się takie perełki jak „Emilia Pérez” (Francja), czy brazylijski dramat „I’m Still Here”.
Szczególną uwagę zwraca też niemiecka produkcja „The Seed of the Sacred Fig”, która zdobywa serca publiczności na całym świecie. Czy polski kandydat ma szansę na sukces?
Najlepsze aktorskie występy – wielkie emocje na ekranie
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa
W tej kategorii najwięcej mówi się o Angelinie Jolie, która wcieliła się w legendarną śpiewaczkę Marię Callas w filmie „Maria”. Tuż za nią plasują się takie nazwiska jak Tilda Swinton („W pokoju obok”) czy Karla Sofía Gascón („Emilia Pérez”).
Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Wśród mężczyzn na pierwszy plan wysuwa się Ralph Fiennes za rolę w „Konklawe”. Mocnym kandydatem jest także Colman Domingo („Sing Sing”), a listę zamyka charyzmatyczny Sebastian Stan, który ma szansę na nominację za aż dwa filmy: „Wybrańca” i „A Different Man”.
Techniczne Oscary – kostiumy, scenografia i efekty specjalne
Nie można pominąć ważnych kategorii technicznych, takich jak najlepsze kostiumy. W tej dziedzinie faworytami są między innymi Jacqueline West („Diuna: Część druga”) oraz Colleen Atwood za „Beetlejuice Beetlejuice”.
Jeśli chodzi o efekty specjalne, filmowe widowiska jak „Gladiator II” i „Furiosa” najprawdopodobniej zdominują rankingi.